VÍTEJTE V TEZYO
Doprava zdarma při nákupu nad 1000 Kč

Rady a doporučení

Informace o materiálech a výrobních postupech

MATERIÁLY

Svršek a podšívka

KŮŽE (USEŇ)

Přírodní materiál, který se používá pro výrobu oděvů, obuvi a doplňků. Rozdělujeme je podle původu, ze kterého zvířete pochází a také podle technologického zpracování a povrchové úpravy.

Nejčastěji se používá hovězina, teletina či vepřovice, dále také kozina, konina a reptilie.  Pro oděvy se spíše používá jemnější kůže jako je jelenice či kůže ovčí. Jak o kožené výrobky pečovat určuje zpracování povrchové úpravy, zda jde o kůži hladkou, broušenou, lakovanou či olejovou.

Kůže je prodyšná, měkká a má výborné absorbční schopnosti, dokáže se přizpůsobit tvaru nohy. Má nerovnoměrnou kresbu líce, díky přírodnímu původu. Jizvy, vrásky a jiné znaky vyskytující se na usních nejsou na závadu. Není neomezeně odolná proti vlhkosti! Každá useň je dobarvovaná do požadovaného odstínu. Obuv s koženou podešví je určena pouze pro nošení v interiérech, pro běžné nošení je nutno ji podrazit.

 Druhy usní:

  •  Hladká useň

Jemně strukturovaný povrch s malými póry. Obuv zbavte nečistot vhodným přípravkem, použijte vhodný krém požadovaného odstínu a vyleštěte, můžete použít i speciální samolešticí emulze nebo houbičky, na závěr použijte impregnaci.

  •  Nubuk, velur, semiš

Useň broušená po líci nebo po rubu. Vyžaduje speciální údržbu. Ošetřujte kartáčováním, nejlépe speciálním gumovým kartáčkem. Používejte speciální přípravky určené jen pro vlasové usně, které vyživují a zároveň oživují barvu. Nezbytné je ošetření vhodnou impregnací, která zvyšuje odolnost vůči vodě. Tyto usně nikdy nekrémujte.

  •  Povrstvená useň

Má na povrchu nanesenou vrstvu plastu či folie, vlastnosti má stejné jako lakovaná úseň. Materiál otřete vlhkým hadříkem a utřete do sucha. Používejte prostředky k ošetření syntetických materiálů.

  •  Lakovaná useň

Nečistoty z povrchu odstraňte jemným hadříkem, povrch ošetřete speciálním přípravkem na lakované usně, které pomáhají uchovávat pružnost lakové vrstvy a ošetřují useň. Povrch obuvi s lakovanou úpravou je velmi choulostivý na mechanické poškození, chemické vlivy, rozmáčení a mráz. Na lakovanou úseň nikdy nepoužívejte impregnační spreje!

  •  Ostatní usně

Existuje celá řada dalších usní, které se vyznačují především barevnými efekty a rozmanitostí zpracování povrchu. Pro většinu těchto usní je typické, že se během používání jejich vzhled mění. Lícové vrstvy se stírají či mění barvu. Barva se v místech ohybů a vrásek stává zřetelnější, obuv tak získává patinu a charakteristický „použitý“ vzhled. Změny vzhledu jsou žádoucí, v žádném případě se nejedná o projev vady. K ošetření vždy používejte bezbarvé impregnační spreje, které nechejte na povrchu zaschnout, v žádném případě tyto výrobky neotírejte, nekartáčujte a ani nekrémujte.

SYNTETICKÉ MATERIÁLY (PLASTY, KOŽENKY, POROMERY)

Vzhledem často připomínají useň, ale jejich vlastnosti nedosahují její kvality. Mají omezenou prodyšnost, plastové součásti obuvi, které jsou barveny po povrchu, jsou náchylné k mechanickému poškození např. při zakopnutí. Údržba je nenáročná, obuv stačí pouze setřít vlhkým hadříkem s přídavkem saponátu a utřít do sucha nebo lze použít speciální přípravky na syntetické materiály.

OSTATNÍ SYNTETICKÉ A PLASTOVÉ MATERIÁLY

Jsou podobné „ostatním“ usním, ale jejich charakteristickou vlastností je především vyvíjející se vzhled v průběhu užívání. Vrchní barva se na nejvíce používaných místech stírá, olupuje, praská, případně vystupuje kontrastní barva. Tyto změny jsou velmi rychlé, záměrné a dotváří velmi módní vzhled výrobku. Povrch výrobku je velmi choulostivý na mechanické poškození a zašpinění.

TEXTIL

Ošetřujte za sucha kartáčováním, čistícími a barvícími spreji na textil. Doporučujeme použít impregnaci na textil ještě před prvním použitím výrobku, dále dle potřeby. Přípravky zvyšují odolnost textilu proti vodě, oživují barvy a zamezí rychlému ušpinění.

VODONEPROPUSTNÉ MEMBRÁNY  (např. GORE-TEX)

Používá se nejčastěji pro turistickou a sportovní obuv. Nejprve očistěte obuv od hrubé špíny pomocí vlažné vody. Po uschnutí povrchu naimpregnujte obuv vhodným impregnačním prostředkem. Použijte pouze přípravky, které doporučují výrobci těchto membrán. Impregnace zlepší vlastnosti obuvi (např. odolnost vůči špíně), ale na funkčnost membrány GORE-TEX nemá vliv. Nepoužívejte mastné přípravky na bázi tuků a olejů, výrazně snižují prodyšnost celé boty.

Podešve

Podešev je spodkový dílec, který je nejvíce namáhaný, protože přichází do styku s povrchem po kterém chodíme. Chrání nás před nerovností terénu, chladem, horkem atd.

Druhy podešví:

  • Usňová

Je určena pro nošení především v interiérech či v suchém počasí. Je velice náchylná k provlhnutí či promáčení. Její typickou vlastností je změna barvy (ztmavnutí). Je vhodná jako obuv taneční, manažerská. Při každodenním dlouhodobém nošení je nutná oprava – podražení.  Vhodné jsou kombinace s pryžovými dílci na nášlapné části.

  •  Pryžová

Je pružná, vhodná do každého počasí, snadno se udržuje.

  •  Syntetická

Je pružná, snadno se udržuje, vůči opotřebení středně odolná, v obtížném terénu klouže.

 

ZPŮSOBY VÝROBY OBUVI

FLEXIBLOVÁ (PROŠÍVANÁ) OBUV

Tato obuv má specifické vlastnosti. Svršek je spojen s podešví šitím. Po prošití materiálů však nelze dosáhnout obvyklých hodnot (odolnosti proti vodě). Tato obuv je tedy určena pro nošení v suchém prostředí. Při zvýšené vlhkosti může dojít k promáčení. Obuv důkladně impregnujte a krémujte. Zvláště pečlivě ošetřete prošívaný okraj obuvi včetně řezu materiálu. Pravidelnou údržbou zvýšíte odolnost obuvi vůči vlhkosti.

LEPENÁ OBUV

Spodní část obuvi je ke svršku připevněna lepením. Pevnost lepeného spoje může být negativně ovlivněna propocením a promáčením obuvi event. opakovaným používáním nedostatečně vysušené obuvi. Při neopatrné chůzi může dojít k mechanickému uvolnění spoje (ukopnutí).

OBUV S PŘÍMO TVÁŘENÝM SPODKEM

Spodek obuvi je ke svršku připevněn lisováním, vstřikováním či odléváním. Kvalita spoje i samotného spodku je dána použitým materiálem a dodržením dané technologie.

OBUV RÁMOVÁ

Spojení spodku se svrškem je provedeno nepřímo přišitím k ošívacímu rámu. Spojení svršku a spodku obuvi tímto způsobem je velmi pevné a odolné.

 

POUŽÍVÁNÉ PIKTOGRAMY

 

 

Co hledáš?

Newsletter

AŤ VÁM NIC NEUNIKNE! Přihlašte se k odběru NEWSLETTERU. Dozvíte se o exkluzivních nabídkách a nových kolekcích jako první.

Váš košík